Wskazówki dotyczące uprawy jabłek Dayton

Jabłka Dayton są stosunkowo nowymi jabłkami o słodkim, lekko cierpkim smaku, który sprawia, że owoce są idealne do przekąsek, gotowania lub pieczenia. Duże, błyszczące jabłka są ciemnoczerwone, a ich soczysty miąższ jest bladożółty. Uprawa jabłek Dayton nie jest trudna, jeśli zapewnimy im dobrze zdrenowaną glebę i dużą ilość światła słonecznego. Jabłonie Dayton są odpowiednie dla stref od 5 do 9. Czytaj dalej aby dowiedzieć się jak uprawiać jabłonie Dayton.

Jak pielęgnować jabłoń Dayton?

Jabłonie Dayton rosną w prawie każdym rodzaju dobrze zdrenowanej ziemi. Przed sadzeniem należy dodać dużą ilość kompostu lub obornika, zwłaszcza jeśli gleba jest piaszczysta lub gliniasta.

Warunkiem udanej uprawy jabłoni jest co najmniej osiem godzin słońca w ciągu doby. Szczególnie ważne są poranne promienie słoneczne, ponieważ wysuszają one rosę na liściach, zmniejszając tym samym ryzyko chorób.

Jabłonie Dayton wymagają co najmniej jednego zapylacza innej odmiany jabłoni w odległości do 15 m. Dopuszczalne są jabłonie typu Crabapple.

Jabłonie Dayton nie wymagają dużej ilości wody, ale w idealnej sytuacji powinny otrzymywać 2,5 cm wody co tydzień, w okresie od wiosny do jesieni, poprzez deszcz lub nawadnianie. Gruba warstwa ściółki zatrzyma wilgoć i utrzyma chwasty w ryzach, ale upewnij się, że ściółka nie spiętrza się na pniu.

Jabłonie potrzebują bardzo mało nawozu, gdy sadzone są w zdrowej ziemi. Jeśli zdecydujesz, że potrzebny jest jakiś środek, poczekaj aż drzewo zacznie dostarczać owoce, a następnie co roku, późną zimą lub wczesną wiosną, zastosuj nawóz uniwersalny.

Usuń chwasty i trawę na 3-metrowym obszarze wokół drzewa, szczególnie w ciągu pierwszych trzech do pięciu lat. W przeciwnym razie chwasty będą usuwać z gleby wilgoć i substancje odżywcze.

Jabłoń jest cienka, gdy jej owoce są mniej więcej wielkości granatów, zwykle w połowie lata. W przeciwnym razie waga owocu, gdy jest dojrzały, może być większa niż drzewo będzie w stanie utrzymać.

3 thoughts on “Wskazówki dotyczące uprawy jabłek Dayton

  1. Swój ogród założyłam w nie najlepszej lokalizacji, a i tak udało mi się wyhodować spore jabłka Daytona 🙂

    Polecam busy do polski – https://busy-travel.pl, kiedy już trzeba wracać do kraju.

Comments are closed.