O sadzeniu sadzonek jabłoni

Jeśli jesteś nowy (lub nawet nie tak nowy) w branży ogrodniczej, pewnie zastanawiasz się, jak rozmnażają się jabłonie. Jabłonie są zazwyczaj szczepione na twardszych podkładkach, ale co z sadzeniem sadzonek jabłoni? Czy można ukorzenić sadzonki jabłoni? Sadzenie sadzonek jabłoni jest możliwe, ale nie da się uzyskać dokładnej charakterystyki rośliny macierzystej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Czy można ukorzenić sadzonki jabłoni?

Jabłonie można uprawiać z nasion, ale to trochę jak kręcenie kołem ruletki, nigdy nie wiadomo dokładnie, co uzyskasz. Podkładki większości popularnych odmian jabłek są podatne na choroby i są szczepione na twardszych podkładkach.

Inną metodą rozmnażania jest sadzenie sadzonek jabłoni. Jest to dość prosta metoda rozmnażania, ale podobnie jak w przypadku rozmnażania z nasion, jest to trochę zagadka, z jakim rezultatem będziemy mieli do czynienia, a ukorzenienie jabłoni nie zawsze jest skuteczne.

Uprawa zaczynająca się od sadzonek jabłoni

Zimą lub wczesną wiosną, gdy drzewo jest uśpione, należy rozpocząć uprawę jabłoni od sadzonek. Przy pomocy ostrych nożyc do przycinania odetnij część gałęzi o długości 15-38 cm od końca gałęzi.

Ścinkę należy przechowywać w wilgotnych trocinach lub wermikulicie przez 3-4 tygodnie w chłodnej piwnicy.

Pod koniec tego okresu chłodzenia na odciętym końcu utworzy się modzel. Oprószony koniec należy posypać proszkiem do ukorzeniania, a następnie włożyć oprószony koniec do pojemnika z wilgotną ziemią torfową. Utrzymuj stałą wilgotność gleby. Umieścić pojemnik w ciepłym i częściowo osłoniętym od światła słonecznego miejscu.

Sadzenie sadzonek jabłoni

Po kilku tygodniach powinny pojawić się liście, co oznacza również, że rosną korzenie. W tym czasie należy zastosować im lekką aplikację nawozu płynnego lub wody z gnojowicy.

Sadzonki należy przesadzić w tej fazie lub trzymać ją w pojemniku przez następny rok, aż do momentu ukorzenienia się sadzonki, a następnie przesadzić ją wiosną następnego roku.

Wykop taki otwór, który będzie dostatecznie duży, aby pomieścić ukorzenienie jabłoni. Wsadź sadzonkę do otworu i wypełnij wokół korzeni ziemią. Delikatnie usuń wszelkie pęcherzyki powietrza i dobrze podlej roślinę.

Jeśli na zewnątrz jest jeszcze dość chłodno, być może trzeba będzie przykryć drzewa dla dodatkowej ochrony, ale potem usuń je po ponownym ogrzaniu.

4 thoughts on “O sadzeniu sadzonek jabłoni

Comments are closed.