Jak uprawiać odmianę jabłek Granny Smith?

Granny Smith to kwintesencja cierpkiego, zielonego jabłka. Słynie z wyjątkowej, jaskrawo zielonej skórki, ale również z doskonałej równowagi smaku między cierpkim a słodkim. Jabłonie Granny Smith są wspaniałe do domowego sadu, ponieważ dostarczają wielu pysznych owoców. Jabłka te można spożywać w dowolnych zastosowaniach kulinarnych.

Czym jest jabłoń Granny Smith?

Oryginalna Granny Smith została odkryta przez Australijkę Marię Ann Smith. Drzewo rosło na jej posiadłości w miejscu, w którym rzucała krabami. Jedna mała sadzonka urosła do jabłoni z pięknymi zielonymi owocami. Dziś nikt nie jest pewien jej pochodzenia, ale eksperci od jabłek sugerują, że Granny Smith powstała w wyniku skrzyżowania Rome Beauty z French crabapple.

Granny Smith jest jedną z najpopularniejszych odmian jabłek. Są naprawdę uniwersalne. Ciesz się ich świeżością i przechowuj je nawet przez sześć miesięcy. Możesz też używać Granny Smith w cydrze, plackach i innych wypiekach, a także na świeżo lub po ugotowaniu w ciastkarskich potrawach. Doskonale komponuje się jako prosta przekąska z serem lub masłem orzechowym.

Jak uprawiać Granny Smith?

Hodując Granny Smith najlepiej jest mieszkać na terenie stref od 5 do 9, ale ta odmiana wytrzyma ciepło lepiej niż wiele innych. Jako zapylacz potrzebna będzie też inna jabłoń. Dobrymi opcjami są Red Delicious, Rome Beauty i Golden Delicious, a także wiele odmian krabapple.

Zasadź nowe drzewo w nasłonecznionym miejscu z glebą, która dobrze odprowadza wodę. Jeśli potrzebna jest większa ilość składników odżywczych, należy najpierw wprowadzić do gleby materię organiczną. Upewnij się, że linia szczepienia znajduje się kilka cm (5 cm) nad linią gleby podczas sadzenia.

Pielęgnacja jabłek Granny Smith wymaga początkowo regularnego podlewania, aż do momentu uzyskania stabilnego drzewa. Każdego roku późną zimą lub wczesną wiosną należy dobrze przyciąć drzewo, aby nadać mu odpowiedni kształt i umożliwić przepływ powietrza między gałęziami. O każdej porze roku należy usunąć przyssawki lub wszelkie niepożądane pędy.

4 thoughts on “Jak uprawiać odmianę jabłek Granny Smith?

Comments are closed.