Dlaczego drzewa figowe tracą liście?

Drzewa figowe są popularną rośliną domową i krajobrazową. Choć przez wielu uwielbiane, figi mogą być krzaczastymi roślinami, reagującymi drastycznie na zmiany w ich środowisku. Jeśli twoje drzewo figowe zrzuca liście, może to być normalna reakcja, biorąc pod uwagę, że jest to drzewo liściaste, ale może to być także forma protestu wobec warunków uprawy.

Czy drzewa figowe tracą liście?

Spadanie liści na figi jest częstym problemem, ale zazwyczaj nie jest zabójcze, jeśli można dowiedzieć się, dlaczego liście twojej rośliny nagle opadają. Do najczęstszych przyczyn opadania liści figowca należą:

  • Zima – Chłód późnej jesieni sygnalizuje figom, że czas uśpić i spędzić zimę w głębokim śnie. Uśpienie jest niezbędne dla wielu gatunków fig i stanowi całkowicie normalną część ich cyklu życia. Roczne opadanie liści nie jest powodem do zmartwień – wiosną pojawią się nowe liście.
  • Nagłe zmiany środowiskowe – figi łatwo się stresują, więc jeśli zamierzasz zmienić oświetlenie, wilgotność lub temperaturę otoczenia figi poprzez przesunięcie drzewa, upewnij się, że robisz to powoli. Stopniowo wystawiaj swoje figi na nowe warunki, zaczynając od zaledwie godziny dziennie i zwiększając ich czas w nowym miejscu na przestrzeni około dwóch tygodni. Powolne przesuwanie może zapobiec wstrząsowi i utrzymać liście na figach, tam gdzie ich miejsce.
  • Niewłaściwe podlewanie – Podlewanie niektórych roślin jest trudniejsze niż innych i jest podwójnie niebezpieczne dla fig. Zarówno nadmierne, jak i niedostateczne podlewanie może spowodować opadanie liści drzewa figowego. Zamiast podlewać zgodnie z planem, należy podlewać figę za każdym razem, gdy gleba, 3 cm. pod powierzchnią, jest sucha w dotyku. Podlewaj głęboko, aż do momentu, gdy duża ilość wody wypłynie przez dno doniczki, odrzucając jej nadmiar po zakończeniu podlewania.
  • Szkodniki – owady i przędziorki to powszechne szkodniki figowe, które mogą powodować opadanie liści wraz z ich żerowaniem. Owady łuskowate często wtapiają się w rośliny, wyglądając bardziej jak grzyb lub nietypowy wzrost na roślinie niż typowe owady. Często są zbyt małe, by zobaczyć je gołym okiem, ale możesz zauważyć drobne jedwabne nici na liściach figi. Oba mogą być zwalczone cotygodniowymi zabiegami z użyciem specjalnego olejku.

4 thoughts on “Dlaczego drzewa figowe tracą liście?

Comments are closed.