Jabłka Antonówki

Każdy zainteresowany uprawą jabłek w rodzimym ogrodzie może rozważyć wypróbowanie odmiany Antonówki. Ta smaczna, łatwa w uprawie i pielęgnacji odmiana jest od wieków ulubionym owocem używanym do bezpośredniego jedzenia, pieczenia i puszkowania. Doskonale nadaje się również do stosowania w cydrze.

Kilka faktów o Antonówce

Możesz zapytać: czym są jabłka Antonówki? Są one zimową odmianą uprawną jabłoni pochodzącą z Rosji. Drzewa owocowe Antonówki są często wykorzystywane jako podkładka, aby dodać odporności na zimno innym rodzajom jabłek, które mogą być szczepione. Wykorzystuje się je również do sadzenia drzew na obszarach północnych.

Fakty o jabłku Antonówka mówią, że jest to smaczny, cierpki owoc prosto z drzewa, o wysokiej kwasowości oraz smaku, który łagodnieje po pewnym czasie przechowywania. Skórka jest koloru jasnozielonego do żółtego z rdzawym odcieniem. Pozwólmy owocowi w pełni dojrzewać, aby uniknąć cierpkości.

Drzewa tego gatunku mają długi korzeń, dzięki czemu są wytrzymałe i odporne na suszę. Jest to jedna z niewielu odmian jabłoni, które w ten sposób produkują prawdziwe nasiona. Po raz pierwszy udokumentowano je w 1826 r. w Kursku w Rosji. Obecnie znajduje się tam pomnik tego jabłka.

Jak hodować jabłka Antonówki?

Jabłka Antonówka dobrze rosną w strefach od 3 do 8 i wcześnie owocują. Nauka uprawy jabłek Antonówka zapewnia uprawę dużych, pysznych jabłek w ciągu kilku lat. Uprawa z nasion trwa dłużej. Drzewo rośnie jednak z nasion, co oznacza, że będzie takie samo jak to, z którego uzyskano nasiona. Nie ma obaw o nietypową lub niespodziewaną uprawę odmiany, jak to ma miejsce w przypadku stosowania nasion hybrydowych.

Sadzenie małych drzewek zapewnia uprawę szybszą niż zaczynając od nasion, około dwóch do czterech lat. Jabłoń można zakupić w lokalnej szkółce drzewek lub przez Internet. Jednak przy zakupie online należy upewnić się, że zamawiane jest całe drzewo, a nie tylko podkładka. Sadzenie i uprawa tego drzewa nie różni się od uprawy innych jabłoni.

Przed sadzeniem należy dobrze zagospodarować glebę. Kopać głęboko i przygotować nasłonecznione miejsce, aby pomieścić długi korzeń palowy. Przed posadzeniem należy uzupełnić glebę gotowym kompostem w celu dostarczenia składników odżywczych. Ta odmiana lubi glebę, która jest bardziej wilgotna, ale ziemia powinna dobrze odprowadzać wodę, aby nie pozostała zawilgocona.

Należy je sadzić z innymi jabłkami, ponieważ potrzebuje partnera do zapylania. Niektórzy uprawiają odmianę crabapples jako zapylacz. Dalsza pielęgnacja jabłek Antonówki obejmuje konieczność regularnego podlewania i nawożenia w miarę wzrostu drzewa.

3 thoughts on “Jabłka Antonówki

  1. U siebie w ogrodzie wykorzystuję Antonówkę jako podkładkę pod inne rodzaje jabłoni. Sprawdza się doskonale.

    Kosmetyki dla całej rodziny znajdziesz na https://dermacea.pl

  2. Tak jak jest napisane w artykule jabłka bardzo dobrze jest przechowywać w drewnianych skrzyniach, pod warunkiem, że nie pojawią się korniki

Comments are closed.