Leczenie objawów gnicia korzeni drzew jabłoni

Zgnilizna korzeni jabłoni jest chorobą grzybiczą wywołaną przez bardzo szkodliwy organizm, Phymatotrichum omnivorum. Jeśli masz jabłonie w swoim ogrodzie to powinieneś dowiedzieć się więcej o objawach tej choroby. Czytaj dalej, a dowiesz się czego należy szukać, jeśli posiadasz jabłonie zarażone chorobą gnicia korzeni.

Czym jest gnicie korzeni drzewa jabłoni?

To choroba grzybicza wywołana przez gorącą pogodę. Objawy gnicia korzeni pojawiają się zazwyczaj od końca czerwca do września przy wysokich letnich temperaturach.

Zgnilizna korzeni drzew jabłoni jest spowodowana przez grzyb, który może atakować około 2.000 gatunków roślin, w tym jabłonie, grusze i inne drzewa owocowe, a także drzewa orzechowe i cieniste. Choroba ta nazywana jest również gniciem korzeni fymatotrichum.

Grzyb występuje na glebach gliniasto-wapiennych o pH od 7,0 do 8,5 oraz na obszarach o wysokich temperaturach letnich.

Objawy obecności zgnilizny korzeniowej

Do objawów związanych ze zgnilizną korzeni zalicza się brązowienie liści, po którym następuje szybkie obumieranie roślin. Drzewa nagle przechodzą w ciemne kolory, następnie liście i gałęzie kruszą się. Innym symptomem często wykorzystywanym do ustalenia przyczyny obumierania są nitki grzybów na zaatakowanych korzeniach jabłoni. Zazwyczaj dzieje się to podczas usuwania już martwego drzewa.

Jak kontrolować chorobę?

Niestety, metody zwalczania choroby gnicia korzeni drzew nie są zbyt skuteczne. W przypadku jabłoni, żadne metody zwalczania nie okazały się konsekwentnie niezawodne. Niektórzy ogrodnicy, uznając, że ta zgnilizna korzeni jest powszechna w glebach alkalicznych, próbują zakwaszać ziemię.

Bardziej niezawodną metodą zwalczania zgnilizny jest sadzenie roślin odpornych. Niestety niewiele odmian jabłek należy do tej kategorii.

4 thoughts on “Leczenie objawów gnicia korzeni drzew jabłoni

  1. Daniel musisz jeszcze chwilę poczekać. Jeśli na drzewie nie widzisz oznak choroby to liście na pewno się pojawią. Mi w moim sadzie bardzo pomogła lampa ogrodowa, dzięki której mogę odwiedzać hodowlę nawet w nocy.

Comments are closed.