Pielęgnacja karczochów

Najczęściej ogrodnicy uprawiają rośliny albo ze względu na ich atrakcyjność wizualną, albo dlatego, że produkują smaczne owoce i warzywa. A gdyby można było zrobić jedno i drugie? Karczoch jest nie tylko bardzo pożywnym pokarmem, ale także bardzo atrakcyjną rośliną, która jest również uprawiana jako ozdobna.

Karczochy

Karczoch to bylina o srebrno-zielonych liściach. Odporna w strefach od 8 do 11. Zielone karczochy wymagają długiego okresu wegetacyjnego. Po posadzeniu w pomieszczeniach zamkniętych mogą być uprawiane jako jednoroczne.

Karczochy odmiany Green Globe rosną do wysokości 1,2 m. Pąk kwiatowy, jadalna część rośliny karczocha, rozwija się na wysokiej łodydze od środka rośliny. Rośliny karczocha zielonego produkują od trzech do czterech pączków o średnicy od 5 do 13 cm. Jeśli pączek karczocha nie zostanie zebrany, otworzy się do atrakcyjnego purpurowo-ostrzowego kwiatu.

Jak sadzić karczochy odmiany Green Globe?

Rośliny karczocha odmiany Green Globe wymagają 120-dniowego okresu wegetacyjnego, więc bezpośredni wysiew nasion na wiosnę nie jest zalecany. Zamiast tego należy rozpocząć uprawę roślin w pomieszczeniach pomiędzy końcem stycznia a początkiem marca. Należy posadzić na głębokości od 7,6 do 10 cm. i zastosować glebę bogatą w składniki odżywcze.

Karczochy powoli kiełkują, więc należy pozwolić na kiełkowanie nasion przez trzy do czterech tygodni. Ciepłe temperatury w zakresie od 21 do 24 C. i lekko wilgotna gleba poprawiają kiełkowanie. Po wykiełkowaniu gleba powinna być wilgotna, ale nie zawilgocona. Karczochy są również roślinami ciężkimi, dlatego też zaleca się rozpoczynanie cotygodniowych zabiegów z użyciem rozcieńczonego roztworu nawozu. Gdy sadzonki mają od trzech do czterech tygodni, należy usunąć najsłabsze rośliny karczochów, pozostawiając tylko jedną na doniczkę.

Gdy sadzonki są gotowe do przesadzenia na rabaty, należy wybrać słoneczne miejsce o dobrym drenażu i bogatej, żyznej glebie. Przed sadzeniem należy przetestować glebę i w razie potrzeby poprawić. Rośliny karczochów odmiany Green Globe preferują pH gleby pomiędzy 6,5 a 7,5. Podczas sadzenia byliny karczocha powinny być oddalone od siebie o co najmniej 1,2 m.

Uprawa karczochów jako roślin jednorocznych

W strefach chłodnych, karczochy odmiany Green Globe mogą być uprawiane jako rośliny jednoroczne.

Sadzonki należy zakładać zgodnie z powyższymi zaleceniami. Aby zapewnić kwitnienie w pierwszym roku, karczochy muszą być wystawione na działanie temperatur poniżej 10 C. przez co najmniej 10 dni. Jeżeli w prognozie występują nieoczekiwane późne przymrozki, należy stosować koce lub osłony rzędowe w celu ochrony roślin karczochowych.

Karczochy Green Globe to również doskonałe rośliny w pojemnikach, co daje ogrodnikom z północy kolejną możliwość uprawy. Aby wyhodować wieloletni karczoch doniczkowy, należy przyciąć roślinę od 20 do 25 cm. nad linią gleby jesienią po zakończeniu zbiorów, ale przed pojawieniem się niskich temperatur. Przechowuj doniczki w pomieszczeniach, gdzie temperatury zimą pozostają powyżej -4 C.

Rośliny mogą być przenoszone na zewnątrz po nadejściu wiosennej pogody.

2 thoughts on “Pielęgnacja karczochów

Comments are closed.