Kiła kapusty
Kiła kapusty to infekcja grzybicza korzeni kapustnych, takich jak kiełki brukselki, kapusty, kalafiora, rzepy i brukwi, która prowadzi do opuchnięcia i zniekształcenia korzeni oraz zahamowania wzrostu.
Czym jest kiła kapusty?
Kiła kapusty jest infekcją korzeni kapustnych i roślin spokrewnionych, wywołaną przez mikroorganizm żyjący w glebie związany z pleśnią śluzową, co prowadzi do masowych obrzęków, zniekształceń i poważnie opóźnionego wzrostu.
Dotyczy on kiełków brukselki, kapusty, kalafiorów, rzepy, brukwi i rzodkiewki oraz spokrewnionych z nimi roślin ozdobnych, takich jak lak, lewkonia, żagwin oraz chwastów z rodziny kapustowatych, takich jak tasznik pospolity.
Kiła kapusty może zarażać zawsze, gdy gleba jest wilgotna i ciepła, dlatego większość nowych infekcji występuje od połowy lata do późnej jesieni.
Objawy kiły kapusty
Możesz zaobserwować następujące objawy:
- Nad ziemią: Zahamowany wzrost, fioletowe liście i więdnięcie w upale, mogą się zregenerować w bardziej wilgotnych warunkach.
- Pod ziemią: System korzeniowy staje się masowo spuchnięty i zniekształcony, z utratą drobniejszych korzeni.
- Wzrost i plony są poważnie ograniczone, a bardzo poważnie dotknięte rośliny mogą obumrzeć.
Kontrola
Kontrola nie chemiczna
Jeśli kupujesz rośliny kapustne, upewnij się, że pochodzą one z sprawdzonego źródła wolnego od zakażeń. Zachowaj szczególną ostrożność w przyjmowaniu roślin od znajomych ogrodników, którzy w najlepszych intencjach mogą być nieświadomym źródłem infekcji.
Jeśli wiadomo, że choroba już występuje, należy spróbować dać roślinom przewagę, uprawiając je w zdrowej glebie do wielkości większej niż normalna przed wysadzeniem, lub jako sadzonki w doniczkach o średnicy co najmniej 9 cm, tak aby rozpocząć wzrost w dotkniętej chorobą glebie z większym niż zwykle zdrowym systemem korzeniowym.
Korzenie są redukowane (ale nie eliminowane) poprzez podniesienie pH gleby metodą wapnowania.
Wraz z systemem wapnowania należy zadbać o poprawę drenażu, na przykład poprzez tworzenie podwyższonych podłoży.
Kontrola chemiczna
Ogrodnicy nie mają do dyspozycji żadnych środków chemicznych do leczenia.
Biologia
Kiła kapusty jest określana jako grzyb, ale w rzeczywistości jest bliżej spokrewniona z pleśnią szlamową. Wytwarza on spoiste zarodniki, które mogą zanieczyszczać glebę przez okres do 20 lat. W obecności wrażliwych korzeni roślin, te spoiste przetrwalniki kiełkują i infekują włoski korzeni, powodując ich zniekształcenie. Patogen wytwarza więcej spoczynkowych zarodników w zaatakowanej tkance, które ostatecznie gniją i uwalniają je z powrotem do gleby, gotowe do ponownego rozpoczęcia cyklu.