Gołębie

Gołębie

Gołębie mogą powodować wiele szkód wśród roślin w ogrodach i działkach. Dziurawią i wyrywają liście, często pozostawiając za sobą łodygi i większe żyłki liściowe. Gołębie żywią się wieloma roślinami, szczególnie podatne są bzy, mosiądze i groszki.

Czym są gołębie?

Gołębie są często przyczyną strat w uprawach rolnych, ale mogą powodować szkody w ogrodach i działkach.

Gołębie żywią się szeroką gamą roślin, ale szczególnie chętnie sięgają po liście kapustnych (takich jak brokuły, kiełki, kapusta i kalafior), wiśni, bzu i grochu. Dziurawią one liście i zrywają ich części, często pozostawiając tylko łodygi i większe żyłki liściowe. Mogą też atakować i zrywać pąki, liście i owoce z czarnej porzeczki i innych krzewów owocowych.

Symptomy

Gołębie żerujące na roślinach mogą być niewidoczne, gdyż często odwiedzają je wczesnym rankiem. Oto niektóre z powodowanych przez nie szkód:

  • Zerwane liście spowodowane przez gołębie dziobiącymi i zrywającymi fragmentami
  • W ciężkich atakach, większość liści zostaje utracona, pozostawiając tylko łodygi liści
  • Silny wypas gołębi uniemożliwia uprawę kapustnych i grochu, a rośliny nie są produkowane
  • Gołębie zjedzą również owoce wiśni i porzeczek

Kontrola

Jedynym pewnym sposobem ochrony wrażliwych roślin przed gołębiami jest uprawa pod siatką lub w klatce na owoce. Urządzenia odstraszające lub substancje odstraszające mogą w najlepszym przypadku zapewniać jedynie tymczasową ochronę. Większe rośliny, takie jak bzy, zwykle odzyskują siły po zniszczeniach spowodowanych przez gołębie, a więc mogą być tolerowane.

Biologia

Gołębie są aktywne przez cały rok, ale są szczególnie widoczne w ogrodach na początku lata, kiedy rozwijają się uprawy grochu i kapustnych. Gołębie żywią się również kapustnymi zimą, zwłaszcza gdy śnieg lub mróz uniemożliwia dostęp do innej roślinności. Zimą stada liczące do 50 ptaków mogą schodzić na działki uprawne, ale w innych okresach występują w mniejszych ilościach.

3 thoughts on “Gołębie

Comments are closed.