Programy księgowe dla małej firmy – funkcje

Samodzielne prowadzenie księgowości w małej firmie wymaga czasu i wiedzy. Przedsiębiorcy, którzy nie chcą korzystać z usług biur rachunkowych, mogą zainwestować w nowoczesny program księgowy, który znacząco ułatwia i przyspiesza proces wystawiania faktur i rozliczeń z instytucjami publicznymi oraz kontrahentami.

Wsparcie techniczne i możliwość rozbudowy
Na rynku dostępnych jest wiele programów księgowych, różniących się między sobą funkcjonalnością i łatwością obsługi. Dobrej jakości oprogramowanie powinno charakteryzować się przejrzystym interfejsem obsługiwanym w sposób intuicyjny. Istotne znaczenie dla przedsiębiorcy ma także dostęp do programu za pośrednictwem Internetu, ponieważ pozwala korzystać z niego w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Decydując się na zakup programu księgowego, należy zwrócić uwagę, czy jego producent zapewnia wsparcie techniczne oraz aktualizację. Takie funkcje pozwalają uzyskać szybką pomoc w przypadku nieprawidłowego działania aplikacji oraz pewność, że oprogramowanie jest na bieżąco dostosowane do zmieniających się przepisów.

Przydatne moduły i opcje
Program księgowy dla małych firm powinien dawać przedsiębiorcy możliwość wystawiania faktur, a także generowania jednolitego pliku kontrolnego JPK. Inne przydatne funkcje to automatyczne obliczanie zaliczki na podatek dochodowy i podatek VAT, opcja rozliczania kosztów związanych z pojazdami, a także wystawianie, korygowanie i zdalne wysyłanie deklaracji PIT. Nowoczesne oprogramowanie charakteryzuje się budową modułową. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy przedsiębiorca może wybrać potrzebne funkcje i płacić tylko za te moduły, z których rzeczywiście korzysta.